Śluby odgrywają niezwykle ważna rolę w tradycji hiszpańskiej, ślub jest tu wielkim świętem!

Gromadzi się wówczas cała rodzina i przyjaciele a w tzw. Pueblos czyli małych miastach i wsiach uczestniczą nawet sąsiedzi. Wszyscy chcą brać udział w tak ważnej uroczystości. W tradycji hiszpańskiej nie jest niczym dziwnym wesele nawet na 200 osób.

Ślubny odbywają się najczęściej po południu czyli ok godziny 17.00. Ostatnimi czasy zdarzają się ceremonie o godzinie 13.00 czy 14.00. Wszystko zależy od czasu, jaki Młodzi chcą przeznaczyć na swoja uroczystość.

Tak samo jak w Polsce, Państwo Młodzi mogą dokonać wyboru i wziąć ślub kościelny, tzw. konkordatowy, połączony z cywilnym, bądź sam cywilny jednak tutaj Hiszpańskie Pary Młode mają większą swobodę jeśli chodzi o wybór miejsca ceremonii. Możliwości wyboru miejsca na ślub cywilny są praktycznie nieograniczone.

Można powiedzieć sobie "TAK" na tzw. fincas, czyli posiadłościach poza miastem, może to być zamek lub wiejska posesja, otoczona jeziorem czy lasem.

Można ślub zorganizować na plaży, w restauracji z widokiem na morze, w ruinach zamku, w starym pałacu czy na klifie.

fot. Manel Tamayo

fot. Manel Tamayo

Na szczęście urzędnicy z Urzędu Stanu Cywilnego skłonni są dokonać uroczystości w dowolnie wybranym przez parę miejscu. Czasem za dodatkowa opłata czasem nie.

Śluby kościelne są bardziej tradycyjne za wzór wszystkich odbywanych w wierze chrześcijańskiej. Dawniej kobiety zakładały tzw. Mantlla czyli odmiana welonu lub szala zarzucanego na głowę i ramiona, która wykonana jest najczęściej z koronki, dziś nie ma już takiego zwyczaju. Czasem jednak element ten pojawia się jako dodatek do sukni panny młodej, zamiast tradycyjnego welonu.

fot. Manel Tamayo

Ważną rolę w trakcie uroczystości pełni przyjaciel lub brat Pana Młodego, najczęściej w regionie Katalonii. Kupuje on bukiet dla Panny Młodej, a przed sama ceremonia udaje się on do jej domu gdzie wygłasza specjalnie dla niej napisaną mowę lub wiersz, wyrażając tym radość, ze wchodzi ona do rodziny Pana Młodego.

fot. Manel Tamayo

W Andaluzji zaś oryginalnym elementem mszy jest zapalenie świecy, jako światła na nowej drodze życia i przekazanie jej Młodym. Błogosławieństwa dokonuje ksiądz a młodzi klęcząc otuleni zostają specjalną szatą, łącząc ich ramiona na znak nowego związku małżeńskiego, połączenia dwóch osób. Tradycja ta pochodzi z kultury arabskiej.

Do ołtarza przy którym czeka Pan Młody ze swoja mama, prowadzi Pannę Młodą jej ojciec, we czwórkę zasiadają przy ołtarzu.
Tradycyjnym elementem w tradycji kościoła hiszpańskiego jest wręczanie obrączek a zaraz potem przekazywanie sobie trzynastu złotych monet na znak zaangażowania się w przyszłe utrzymanie żony.

Po ceremonii kościelnej na Państwa Młodych, przed kościołem czekają goście z okrzykami ¨viva los novios¨, czyli niech żyją Państwo Młodzi, obsypując ich płatkami kwiatów, ryżem lub confetti.

Goście udają się na bankiet, serwowane są przystawki, hiszpańskie wino i piwo, Młodzi zabawiają gości rozmowa, robią zdjęcia z fotografem.

fot. Manel Tamayo

Następnie jest czas na obiad lub kolacje, w zależności od pory dnia, Panna Młoda tańcząc wręcza swój bukiet ukochanej siostrze czy przyjaciółce, rozdawane są prezenty dla wszystkich uczestników wydarzenia. Rozmową i żarom nie ma końca!

Gdy przychodzi czas na Fieste czyli taneczną cześć przyjęcia, otwiera ja Panna Młodą ze swoim tatą, tańcząc Walca. Następnie Pannę Młodą przejmuje w objęcia ukochany Mąż.

A gorąca zabawa w rytmach latino na parkiecie trwa do białego rana!!!

fot: Unocomasesentayuno

zapraszam do Hiszpanii 🙂

 Patricia Leśniewska

Źródło zdjęć:

fot. Manel Tamayo

fot. unocomasesentayuno

oraz
http://www.lovemydress.net/blog/
http://atocweddings.com/
http://wedding-blog.gigmasters.com/
http://www.jmreportajes.com/
http://media-cache-ec0.pinimg.com/