Wybór lokalu to jedna z najważniejszych decyzji pary młodej, dlatego przywiązuję tak wielką wagę, byście dokonali jak najlepszego wyboru. Z przyjemnością opowiem jakich błędów nie popełniać przy wyborze miejsca na wesele, jak czytać ofertę, o co zapytać w lokalu i na co uważać przy podpisaniu umowy.
Lokal na wesele – jak go nie wybierać
Zacznę przewrotnie od tego, jak nie należy wybierać lokalu. Pracując z parami młodymi od 2006 roku widziałam wiele błędów przy wyborze lokalu, przez które para narażała się na dodatkowe koszty i przysporzyła sobie wielu problemów. Dlaczego? Poniżej kilka moich przemyśleń.
- Nie wybieraj lokalu patrząc na odległość – przez to mocno ograniczasz wybór miejsc, a czasami nawet rodzaj lokali. Czasami wystarczy pojechać nawet kilkanaście km poza miasto, by znaleźć prawdziwe perełki, w których warto zorganizować wesele.
- Nie wybieraj lokalu pod konkretną datę ślubu – zamiast tego otwórz się na wolne terminy na wesele. Zapytaj w lokalach o listę dostępnych terminów. Przemyśl, czy rzeczywiście warto odrzucić jakieś miejsce tylko dlatego, że spodobała Ci się konkretna data? A jeśli faktycznie data jest dla Ciebie ważna, to poszerz zakres poszukiwań lokalu i wyjedź nawet poza województwo. Dzięki temu zyskasz większy wybór miejsc. To jednak rozwiązanie może oznaczać dodatkowe koszty (np. wynajmu noclegów i transportu dla gości).
- Nie bierz pod uwagę tylko sobót – pomyśl o piątkach i niedzielach, ale nie tylko. Zajrzyj do kalendarza i zastanów się, kiedy w danym roku wypadają długie weekendy (np. w maju, czerwcu lub sierpniu). W obecnych czasach coraz popularniejsze są wesela w różne dni tygodnia (z różnych powodów, np. przez pandemię i kompromisy par młodych i usługodawców)
- Nie ograniczaj się tylko do terminów wakacyjnych – w Polsce sezon na wesela trwa cały rok. Największa popularność przypada na miesiące od Wielkanocy z przerwami aż do Świąt Bożego Narodzenia.
- Nie wybieraj najpierw lokalu, a potem stylu wesela – marzy Ci się styl rustykalny i próbujesz go przeforsować w pałacu? To absolutnie nie przejdzie. Dlatego warto najpierw rozplanować wesele, zastanowić się, który styl jest Ci najbliższy, a dopiero potem podpisywać umowę z lokalem.
- Nie porównuj ofert lokali zwracając uwagę tylko na cenę menu. Dlaczego? Różne lokale mają zawarte inne rzeczy w menu, a inne jako opcje dodatkowo płatne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zrobić podsumowanie każdego lokalu. Co należy zrobić? Wypisać cenę za menu, co wchodzi w skład tego menu, jakie są koszty dodatkowe (korkowe, serwis, wynajem sali, etc.) i dopiero zliczyć wszystkie te kwoty i zadecydować, który lokal spełnia nasze oczekiwania. Wielokrotnie zdarzało się, że najdroższa z pozoru oferta cenowa lokalu okazywała się najkorzystniejsza patrząc na to, co zawierała. Dlatego warto zawsze zrobić takie podliczenie.
Rodzaje lokali na wesele – jaki masz wybór?
Wiesz już jak nie należy wybierać lokalu, a teraz czas dowiedzieć się, jakie miejsca na wesele możesz znaleźć na ślubnej mapie Polski.
Kiedy zaczyna się poszukiwania sali na wesele, warto określić jakiego typu obiektu szukamy. Jakie mamy lokale do wyboru?
- Zamki – zabytkowe obiekty, odrestaurowane, które obecnie funkcjonują jako ekskluzywne hotele z możliwością wynajęcia ich do organizacji wesel. Często w zamkach styl jest dość charakterystyczny i dlatego idealnie nadaje się do wesel eleganckich, z klasą, z przepychem. Z uwagi na zabytkowość miejsca, nierzadko goście bawią się i jedzą porozdzielani na kilka komnat. Nie jest to regułą, ale szczególnie przy większych weselach może się tak zdarzyć.
Zamek Gniew, Uroczysko 7 Stawów, Zamek Czocha, Zamek Joannitów, Zamek Rydzyna, Zamek Topacz, Zamek Łagów, Zamek Janów Podlaski, Zamek Książ, Zamek Moszna, Zamek Karpniki, Zamek Łeba.
- Pałace – kolejne zabytkowe miejsce z nutką historii w tle. Pałacowe wnętrza lubią elegancję, sprawdzą się idealnie na weselach w stylu glamour i klasycznym. W niektórych pałacach znajduje się kaplica pałacowa, dzięki której istnieje możliwość organizacji ślubu kościelnego. Jeśli nie ma takiego miejsca, to z pewnością pałacowe komnaty lub ogrody mogą posłużyć jako miejsce do organizacji ślubu plenerowego cywilnego, humanistycznego czy symbolicznego.
Pałac Goetza, Pałac Zdunowo, Pałac Chojnata, Pałac Domaniowski, Pałac Komierowo, Pałac w Paszkówce, Pałac Osowa Sień, Pałac Kamieniec, Pałac Ciekocinko, Pałac Mała Wieś, Pałac Mierzęcin, Pałac Rozalin, Pałac Tłokinia, Pałac Ojrzanów, Pałac Manowce.
- Dworki – zwykle oferują sielskie klimaty, ale nie jest to reguła. Są bowiem i takie dworki, które swoim stylem przypominają pałac. Dworki znajdziemy najczęściej z dala od miast. Lokale tego typu świetnie sprawdzą się na weselach w stylu rustykalnym, boho, ale także w eleganckim klimacie. Nierzadko znajdziemy je wraz z zabytkowym parkiem, na terenie którego znajduje się wiele folwarcznych zabudowań. Często dzięki temu możemy urozmaicić naszym gościom noclegi o pobyt w starym młynie czy zabytkowej chacie.
Dworek Modrzewiowy w Majątku Howieny, Villa Julianna, Uroczysko Zaborek, Dwór w Brzeznej, Dworek Separowo, Willa Berlińska, Dwór Wierzenica, Leśny Dwór, Weranda Home, Rezydencja Miętowe Wzgórze.
- Stodoły – od wielu sezonów stodoły przeżywają prawdziwe oblężenie. Stanowią idealne miejsce do organizacji wesel w stylu slow wedding, z boho zacięciem i rustykalnym duchem. Najczęściej znajdują się poza miastami, gdzieś w środku wsi, z dala od zgiełku. Nie są jednak pozbawione wad. Niestety, ale najczęściej odrestaurowane stodoły nie mają klimatyzacji, bo i tak nie ma ona sensu. W przypadku zabytkowych stodół zbudowanych głównie z desek, szpary pomiędzy nimi nadają klimat i są przyczyną tego, że stodoła nie nadaje się na wesela wiosenne czy zimowe, bo będzie w niej zimno. Latem, gdy jest upał, możemy spodziewać się także, że w stodole będzie duszno. A jakie są plusy? Klimat, którego nie znajdzie się nigdzie indziej.
Stodoły możemy podzielić na:
- Nowoczesne stodoły – zbudowane na kształt tych oryginalnych; wysokie, łączące deski z kamieniem czy cegłą. Plusem jest to, że takie stodoły mają klimatyzację i mogą być miejscami do organizacji wesel przez cały rok. Np. Przepitki & Przekąski, Stodoła Wszystkich Świętych zwana Oczyszczalnią, Folwark Ruchenka
- Stodoły odrestaurowane – zabytkowe stodoły, które nierzadko znajdziemy na terenach dawnych folwarków, zbudowane są z kamienia i desek. Swój klimat zawdzięczają surowości i sielskości. To właśnie w nich wesela powinny odbywać się w sezonie letnim. Np. Stodoła w Kąśnej, Folwark Wąsowo, Folwark Wiązy, Osada Młyńska, Ceglarnia Jarosławki, Oklaski Stanisławie.
- Restauracje hotelowe – to właśnie hotelowe restauracje przez wiele lat uważane były za najelegantsze miejsca do organizacji wesel. Dzisiaj to się już zmieniło, ale nadal są takie hotele, w których organizacja przyjęcia to prestiż. Na co warto zwrócić uwagę organizując wesele w hotelu? W hotelach istnieje możliwość organizacji kilku imprez jednocześnie, dlatego jeśli zależy Ci na prywatnym weselu, to może się to nie udać, gdy wybierzesz hotel, który ma kilka sal i restauracji. Warto wiedzieć, że chociaż każdy hotel ma swoją restaurację, to nie w każdym hotelu można organizować wesela, np. hotele SPA mogą nie przyjmować zleceń na organizację przyjęć, by goście mogli w spokoju korzystać z odpoczynku. Wiele hoteli znajduje się w centrum miast. To ważne, szczególnie gdy ma się wielu gości przyjezdnych i przy weselach międzynarodowych.
Np. Hotel Stary w Krakowie, Hotel Kasprowy w Zakopanem, Hotel Narvil pod Warszawą, Grand Hotel w Kielcach, Rezydencja Gubałówka, Hotel Puro Poznań, Głęboczek Vine&SPA, Boreczna, Farma Bii, Raffles Europejski, Hotel Bristol, Hotel Quadrille – “Biały Królik”.
- Restauracje – nie wszystkie restauracje muszą znajdować się w hotelach. Zaletą takich miejsc jest możliwość organizacji kameralnych wesel i przyjęć, a nie jak w przypadku miejsc z limitem gości np. powyżej 100 osób, oryginalny wystrój, a wadą brak miejsc noclegowych.
Np. Restauracja Belvedere w Warszawie, Bazar Poznański, Młyńska 12, Concordia Design, SPOT.
- Lokale industrialne – surowe, klimatyczne, nierzadko znajdujące się w miejscach, które kiedyś były browarami, fabrykami lub magazynami. Lokale industrialne z prawdziwego zdarzenia mają historię i drugie życie. To wspaniałe miejsca na organizację nowoczesnych wesel, dla ludzi, którzy lubią nieszablonowe rozwiązania. Takie lokale najczęściej znajdują się w miastach, ale nie jest to reguła.
Np. Cegielnia Rzucewo, śląski Browar Obywatelski, Szyb Bończyk.
- Inne oryginalne miejsca na organizację wesela – mapa polskich miejsc na organizację wesela jest długa i okazała. Niektóre są jedyne w swoim rodzaju, wyróżniają się i są już prawie legendarne w branży weselnej. Inne dopiero zaczynają rozkwitać i tylko czekamy, aż pewnego dnia na forach branżowych będzie o nich głośno. Poniżej przygotowałam listę dosłownie kilku takich miejsc.
Np., niepowtarzalna Kopalnia Soli w Wieliczce, przedwojenny pensjonat Willa Tadeusz i przedwojenna restauracja Złoty Jar w Złotym Stoku, elegancka Reduta Banku Polskiego w Warszawie, Ogrody Muzeum Archeologicznego w Krakowie, czy włoskie klimaty np. Oaza Leńcze, Dolina Cedronu i Villa Love; Szklarnia Event Garden, Cicha 23, Stara Kruszarnia, Cukrownia Żnin czy Ślub w Jurcie – nietypowy drewniany namiot.
- Inne miejsca – pamiętajmy także o tym, że są jeszcze karczmy, domy weselne, oranżerie czy jurty oraz namioty weselne.
Wybór każdego z tych miejsc z góry definiuje już styl wesela, dlatego tak ważne jest zanim podpisze się umowę z lokalem, aby zastanowić się nad charakterem swojego przyjęcia.
Przy wyborze miejsc na wesele warto uważać na lokale, które czasami mają w nazwie „pałacyk”, „dworek”. Często są to domy weselne, ale jeśli ktoś szuka prawdziwych miejsc z duszą, to raczej nie znajdzie ich w takich obiektach, które łączy z prawdziwymi historycznymi miejscami, tylko nazwa.
Teraz warto zastanowić się, które z tych typów miejsc absolutnie wyrzucasz ze swojej listy, a które bierzesz pod uwagę.
O co pytać w lokalu zanim podpiszesz umowę
Mam taką zasadę, że patrzę na lokale jako na jedną całość, dlatego tak ważne jest dla mnie, by były spójne. Lokal powinien być estetyczny, niezależnie od stylu, który prezentuje. Musi mieć nienaganną obsługę i doskonałe jedzenie. To jest taka moja zasada trzech punktów, bym mogła zacząć rozmowę o organizacji wesela dla moich klientów. Ale to nie wszystko. Mam listę, którą chętnie się podzielę, i w której zawarłam wiele ważnych pytań do lokalu.
- Jakie jest menu i jego rodzaje – podstawą jest znajomość ceny i propozycji menu na przyjęcie. Warto dopytać o menu dla wegetarian i wegan, menu bezglutenowe, bezlaktozowe, dietetyczne, etc.
- Degustacja menu – czy lokal oferuje degustacje w cenie, a jeśli tak to dla ilu gości. Jak wygląda taka degustacja, ile dań będzie można skosztować. Najczęściej lokale proponują gratis degustację dla max 4 osób.
- Liczba kelnerów – warto wiedzieć, ilu kelnerów będzie obsługiwać wesele. Najlepsza opcja to 1 kelner na 10 osób, maksymalnie 1 kelner na 20 gości.
- Podstawowe informacje o sali – czy sala ma klimatyzację; czy jest jedna sala do jedzenia i tańca, czy osobne; czy są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych; gdzie znajdują się toalety i ile ich jest, bo czasami jest tylko jedna toaleta na całe wesele, albo toalety znajdują się daleko od miejsca imprezy. Czy jest taras, ogród a jeśli tak, to w jakim są stanie, czy są zadbane, czy są ławki, krzesła, stoliki, by goście mogli tam wypocząć; jaki jest widok; jaka jest droga dojazdu do sali, czy łatwo trafić, etc.
- Wyposażenie sali – dopytajmy co sala oferuje w cenie, a co za dodatkową opłatą. Jakie posiada rodzaje stołów (okrągłe i prostokątne), jakie są krzesła do wyboru, czy są pokrowce a jeśli tak, czy pobierana jest opłata za ich wykorzystanie; czy jest możliwość wypożyczenia różnych kolorów obrusów i serwet, czy są różne rodzaje zastaw stołowych, sztućców, szkła, etc. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze na zdjęciach z lokali dane stoły, obrusy, krzesła czy nawet zastawy są od danego lokalu. Często pary wypożyczają dodatkowo od firm zewnętrznych takie elementy wyposażenia, dlatego nie warto sugerować się zdjęciami, tylko dopytać managera o wszystkie te kwestie.
- Wystrój lokalu – czy lokal planuje remont lub odświeżenie sali. Warto wiedzieć, czy np. ta jasna sala, która tak pasuje do naszej koncepcji, ma być odnowiona i na sezon naszego ślubu ma być w kolorze grafitowym.
- Dekoracje na sali – czasami lokale oferują dekoracje w cenie, upewnijcie się co to są za dekoracje, czy macie na nie wpływ, kto je wykonuje i jaki jest przewidziany koszt. Z mojego doświadczenia wiem, że najczęściej są to budżetowe rozwiązania, na które para nie bardzo ma wpływ.
- Noclegi dla pary młodej i dla gości – czy lokal oferuje miejsca noclegowe, w jakiej cenie, jakie typu pokoje, w jakim standardzie, czy ze śniadaniem czy bez. Czy nocleg dla pary młodej jest gratis (wiele lokali ma to w swojej ofercie). Jeśli nie ma w lokalu bazy noclegowej, warto popytać managera o polecane miejsca noclegowe w pobliżu. Czasami lokale współpracują ze sobą i mają dobre ceny dla swoich gości.
- Parking – czy jest na terenie lokalu, na ile samochodów, czy jest płatny dodatkowo, czy dla gości weselnych jest w cenie, czy jest monitorowany/strzeżony.
- Jakie są opłaty dodatkowe – w lokalach można spotkać dodatkowe opłaty, np. korkowe (opłata za wniesienie swojego alkoholu na wesele, dlatego warto dowiedzieć się czy bardziej opłaca się wnieść swój alkohol i zapłacić za korkowe czy może jednak zakupić alkohol od lokalu), serwis (opłata dla kelnerów), dodatkowe opłaty związane z wynajęciem barmanów (opłata za zbieranie i mycie szkła od barmanów), koszty związane ze zwiększonym zużyciem prądu, etc.
- O czym warto wiedzieć – na koniec warto jeszcze dopytać o to ile jest przyjęć w ciągu jednego dnia, bo nie każdy lokal ma możliwość obsłużenia kilku imprez jednocześnie. Warto dowiedzieć się, czy w dniu wesela będzie otwarta restauracja dla gości z zewnątrz czy obiekt jest na wyłączność (to zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza opcja).
Podsumowanie czyli jak znaleźć lokal na wesele
Podstawą jest określić priorytety. A co to w praktyce znaczy? Już na etapie planowania ślubu warto wskazać te elementy w organizacji, które są dla Ciebie ważne. Najczęściej dla par istotny jest klimat wesela, jakość jedzenia i obsługi i dobra muzyka. Czy wiesz, że to w większości kwestie związane z miejscem na wesele. Za klimat odpowiada nie tylko rodzaj sali, jej wystrój, ale także ludzie, którzy tam pracują.
Według mnie podstawą jest to, by lokal spełniał Twoje wymagania, bo to właśnie od lokalu będzie zależeć cała jakość Twojego wesela i jego styl.
Dlatego szukając swojego wymarzonego lokalu warto wziąć kilka kwestii pod uwagę:
- Zrobić spis miejsc na wesele – poszukać lokali w Twoim województwie, a nawet w sąsiednich województwach. Pogrupować lokale na te, które zrobiły na Tobie największe wrażenie.
- Napisać do lokali z prośbą o ofertę, menu i wolne terminy.
- Przeanalizować ofertę, biorąc pod uwagę wszystkie koszty, w tym np. korkowe, opłata serwisowa, opłata za barmana, dopłaty do zmian menu, koszty wynajęcia krzeseł, gdy te w lokalu nam nie odpowiadają, etc.
- Sprawdzić lokale na żywo – wybrać kilka najlepszych lokali i umówić się na spotkanie i degustację. Przyjechać na rozmowę z listą pytań (powyżej zamieściłam przykłady). Obejrzeć nie tylko sale, ale także łazienki, pokoje, ogród.
- Podsumować spotkanie – ocenić wszystkie za i przeciw i podjąć ostateczną decyzję.
- Podpisać umowę i spisać wszystkie ustalenia.
Oczywiście, te pary, które korzystają z usług wedding plannera, nie muszą zajmować się tymi wszystkimi sprawami i martwić o to, czy podpisały korzystną dla siebie umowę i co zrobić, gdy odejdzie manager, a wraz z nim wszystkie ustalenia.
Dlatego dzielę się z Wami doświadczeniem, bo nasza agencja zajmuje się tym wszystkim. Zorganizowaliśmy setki wesel na terenie całej Polski. Znamy obiekty, mamy je sprawdzone, wiemy nie tylko jaka jest oferta, ale jacy są ludzie którzy pracują w danym lokalu. Orientujemy się, w których miejscach na wesele pracują osoby z pasją. Znamy kucharzy i managerów, wiemy czy kelnerzy w czasie wesela są uśmiechnięci i pomocni, czy nie.
Moja rada – warto zwrócić też uwagę, że nie wszystkie obiekty, które są luksusowe i oszałamiają nas wystrojem, spełnią nasze oczekiwania i będą godne polecenia. I działa to w dwie strony. Czasami lokale, które nie wyglądają tak znakomicie, okazują się wspaniałe właśnie przez swoje wyjątkowe podejście do klienta.
__________
Mam nadzieję, że moje przemyślenia i doświadczenie, którym się podzieliłam, pomogą odnaleźć odpowiednie miejsce na ślub i wesele.
Życzę powodzenia w poszukiwaniu wymarzonej sali na wesele.
Karina Ciosk-Komorowska