Ostatnie pożegnanie – personalizacja ceremonii pogrzebowych
Śmierć to bardzo wrażliwy temat, jednak czeka każdego z nas. Niestety, zdecydowana większość pogrzebów wygląda dokładnie tak samo: modlitwa w sali pożegnań, przejście do kościoła, msza, przejście na cmentarz, pogrzeb, spotkanie rodzinne na obiedzie… Ukochaną osobę można pożegnać wyjątkowo – dowiedz się jak.
Personalizacja ceremonii pogrzebowej – nowocześnie i w dobrym guście
Chociaż może nam się na pierwszy rzut oka wydawać to przesadą, to personalizacja pogrzebu jest równie ważna jak w przypadku ślubu czy przyjęcia urodzinowego. W każdym z tych przypadków chodzi przecież o to samo – żeby podkreślić to, jaki jest lub był bohater danego wydarzenia.
Trend personalizacji uroczystości pogrzebowych przybył do nas zza oceanu, wprost ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański pogrzeb to święto na cześć zmarłego, każdy element takiego wydarzenia związany jest z jego osobą. Na pewno nie raz widzieliście to w filmach – lub może nawet uczestniczyliście w takim pogrzebie?
W przypadku organizowania spersonalizowanych ceremonii pogrzebowych najważniejszy jest kontakt z najbliższą rodziną i przyjaciółmi zmarłego, bo to oni znali tę osobę najlepiej. W takich momentach odczuwamy wielki ból i smutek z powodu odejścia ukochanego człowieka – jednak rozmowa o zmarłym przyniesie nie tylko ulgę, ale także najpiękniejsze możliwe pożegnanie.
Jak pożegnać najbliższą osobę?
Nie pozwólmy na to, żeby ksiądz pożegnał bliską nam osobę jak każdą inną! Żeby tego uniknąć, wprost poprośmy go o wygłoszenie podczas mszy i na cmentarzu kilku ciepłych słów, o wspomnienie danego człowieka.
Jeżeli osoba zmarła nie była religijna, warto zastanowić się nad możliwością zorganizowania pogrzebu humanistycznego, z mistrzem ceremonii zamiast księdza. Pogrzeby świeckie są tak samo głęboką formą hołdu dla zmarłego co te tradycyjne – są jednak zdecydowanie bardziej spersonalizowane i zróżnicowane. Przebieg ceremonii ustalany jest na bazie ostatniej woli zmarłego lub potrzeb rodziny.
Mistrz ceremonii przed pochówkiem wspomina zmarłego na podstawie rozmów z bliskimi, wymienia jego największe osiągnięcia, opowiada o tym, jakim był człowiekiem, recytuje ukochany wiersz… lub po prostu milczy, a mówi rodzina. Prowadzi bliskich zmarłego przez ten trudny moment w taki sposób, w jaki życzyłaby sobie osoba już nieobecna. Pogrzeb humanistyczny to doskonały sposób na pożegnanie bliskiej niewierzącej osoby w zgodzie z jej przekonaniami.
Możemy przygotować dla każdego uczestnika pogrzebu lub konsolacji pamiątkę, coś co będzie kojarzyło się z osobą zmarłą. Podczas ceremonii, której przebieg koordynowałam, stworzyliśmy małe książeczki ze zdjęciem uśmiechniętej osoby zmarłej, modlitwą i wierszem. Możemy także sami przygotować pożegnanie-wspomnienie w formie prezentacji multimedialnej, filmu video, pokazu zdjęć.
Oprawa kwiatowa: jakie kwiaty wybrać?
Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, ale na pewno nie powinniśmy decydować się na proponowane przez zakłady pogrzebowe czy kwiaciarnia typowe wieńce lub bukiety przewiązane ciemną wstęgą. Standardowe rozwiązania nie mają nic wspólnego z indywidualnym podejściem do sytuacji!
Warto wybrać kwiaty, które będą nam się kojarzyły z osobą zmarłą. Mogą to być określone kwiaty lub tylko kolor – ważne, żeby nie były przypadkowe.
Oprawa muzyczna: utwory poważne czy… niekoniecznie?
Podczas niemalże każdej ceremonii pogrzebowej występuje element muzyczny. Coraz częściej możemy spotkać się jednak nie z tradycyjną orkiestrą, a z kameralnymi występami solistów lub niewielkich zespołów: skrzypków, trębaczy, saksofonistów. Utwory możemy dopasowywać do poszczególnych momentów ceremonii. Inną muzykę gramy w sali pożegnań, inną podczas pogrzebu, a jeszcze inną podczas konsolacji.
Jeśli osoba zmarła uwielbiała muzykę poważną, nasi muzycy mogą grać utwory muzyki poważnej. Jeśli jednak namiętnie słuchała konkretnego wykonawcy… możemy poprosić zespół o wykonanie autorskiego coveru. Ten dzień to ostatnie pożegnanie – nie można piękniej pożegnać ukochanej osoby niż jej ulubioną muzyką.