Tego nie zrób na własnym ślubie! – czyli antyporadnik dla samodzielnych par młodych

Dziś trochę przewrotnie stworzyłam dla Was „antyporadnik”. Cóż to takiego? Otóż lista najczęstszych błędów par młodych, które same organizują swój ślub. Znajdziesz tu też podpowiedzi, jak można uniknąć katastrofy.

Zaręczyny już były – czas na przygotowania do ślubu!

Gdy emocje po zaręczynach już opadną, należy wyznaczyć datę ślubu – zazwyczaj młodzi pobierają się dopiero po dwóch lub trzech latach. Oczywiście, trzeba znaleźć odpowiednią salę, zamówić catering, wynająć fotografa czy zespół… ale nie od razu. Rok przygotowań spokojnie wystarczy, o ile dobrze do tego podejdziesz.

Przygotowania do ślubu należy rozplanować miesiąc po miesiącu, tydzień po tygodniu, dzień po dniu. Taki harmonogram pozwoli na zadbanie o każdy szczegół z pominięciem stresu i zmartwień. Najlepszy plan, dostosowany do kolejnych etapów przygotowań, pomoże Ci ułożyć konsultant ślubny.

W międzyczasie możesz oczywiście odwiedzać targi ślubne lub sprawdzać oferty cateringowe, fotografów czy makijażystek. Nie wierz jednak w „okazje” i „ostatnie momenty” – to częste wybiegi nieprofesjonalnych podwykonawców! Z decyzjami ślubnymi nie należy się spieszyć i nie warto podejmować ich w stresie lub pod presją czasu.

Zmęczona Panna Młoda

Pobudka o 4 rano, wizyta u wcześniej umówionych kosmetyczki, fryzjerki i makijażystki, ubieranie sukni ślubnej, przygotowanie do wyjścia… Tak zazwyczaj wyglądają poranki w dzień ślubu samodzielnych panien młodych. Zanim jednak do tego dojdzie, wszystkie te (i jeszcze więcej!) spraw trzeba było omówić, załatwić i dopilnować.

Nic dziwnego, że w dniu ślubu panny młode mogą mieć już po prostu dosyć całych przygotowań. Do tego zdarza się, że zapominają zjeść śniadania (a na ten dzień naprawdę potrzeba sił!), stresują się i denerwują. Oczywiście panowie są w niewiele lepszej sytuacji – jednak z mojego doświadczenia wiem, że zdecydowanie bardziej każdym drobiazgiem przejmują się panie.

Zmęczenie i stres to nie najlepsze połączenie. Panna młoda powinna być w tym dniu szczęśliwa, wypoczęta i zadowolona! To można osiągnąć, dzieląc się obowiązkami – w pierwszej kolejności z panem młodym, w dalszej z najbliższymi: mamą, siostrą, przyjaciółką. Na pewno nikt nie odmówi Ci pomocy! Natomiast idealnym rozwiązaniem jest oddanie spraw w ręce specjalistów ds. organizacji ślubów i wesel, czyli wedding plannerów.

Świadkowie przysłaniający parę młodą

Para młoda może podzielić się też obowiązkami ze świadkami. Z zadaniami wiąże się jednak odpowiedzialność, przez co świadkowie w tym najważniejszym dniu starają się zapobiegać wszystkiemu co złe – a często starają się… aż za bardzo.

Świadkowie tuż za młodymi siedzą przy ołtarzu lub w urzędzie (zasłaniając widok na przebieg zaślubin), jadą z parą młodą samochodem na miejsce wesela, wchodzą na środek parkietu po szampana…Znasz to? Sama byłam na ślubie (jako gość), podczas którego świadkowa poprawiała welon młodej co najmniej 10 razy w czasie ceremonii!

To panna młoda i pan młody mają być gwiazdami tego dnia. Mają być cały czas widoczni i nieprzysłonięci. Mają być w centrum uwagi. Warto o tym pamiętać! Doświadczona wedding plannerka cały czas czuwa z oddali – jednak na tyle blisko, by zainterweniować wtedy, gdy to jest konieczne.

Muzyka tylko do pierwszego tańca

Oczywistą kwestią dla każdej pary młodej jest konieczność przygotowania się do pierwszego tańca. Młodzi długo ćwiczą układ, wybierają odpowiedni utwór… i już. A co z resztą oprawy muzycznej?

Muzyka jest istotnym elementem życia współczesnych par. Towarzyszy im przez całą znajomość, dlatego nie powinno jej zabraknąć podczas tych najważniejszych chwil!

Już w czasie ślubu nie można oddawać tej kwestii przypadkowi. Odpowiedni utwór powinien rozpocząć ceremonię, przy właściwej melodii powiedzcie sobie „tak”. Niezależnie od tego kto podczas przyjęcia weselnego będzie Wam przygrywał (zespół czy DJ), przygotujcie playlistę kilkunastu utworów, które są dla Was ważne. Przede wszystkim dobierzcie właściwą ścieżkę dźwiękową dla kluczowych momentów, np. wejścia na salę czy podziękowań dla rodziców.

Muzyka jest magią – nie odmawiajcie jej sobie w najbardziej magicznym dniu życia.

Przyjęcie weselne dopasowane do potrzeb pary młodej

Ten dzień jest Waszym dniem – niezaprzeczalnie. Jednak oprócz pary młodej na ślubie i na weselu pojawią się także goście. Skoro ich zapraszacie, to nie zapominajcie o ich potrzebach!

Młodzi są fanami muzyki klubowej? Powinna też się znaleźć taka, która przypadnie do gustu rodzicom czy ciociom. Panna młoda jest wegetarianką? Należy pamiętać, że nie wszyscy goście najedzą się samymi warzywami.

Często pary młode zamawiają wszystkie możliwe atrakcje, sprawiając, że wesele… jest takie same jak tysiące innych. Atrakcją samą w sobie będzie dopieszczenie wszystkich szczegółów tak, by goście naprawdę dobrze się bawili! Odpowiedni wystrój, spersonalizowane (dopasowane do konkretnych gustów) menu, spójność wszystkich elementów – to wszystko buduje indywidualny nastrój.

*****

To nie wszystkie błędy popełniane przez pary młode – jest ich o wiele więcej! Na szczęście wedding plannerki z agencji Spinki znają odpowiednie rozwiązania na każdy problem. Nie zniszcz swojego najważniejszego dnia i oddaj sprawy w ręce specjalistów, czekamy na Ciebie!

Antyporadnik dla samodzielnych par młodych